Не ти ли писна от хаоса и натрупаните боклуци?
Превърни гаража си в организирано пространство! Не е нужно да си дизайнер или някакъв супер герой, за да го направиш. Достатъчно е малко воля, малко свободно време и няколко здрави чувала. И ако си от тия хора, които все отлагат с мисълта „ще го оправя другия уикенд“, е крайно време да действаме. Сега ще ти покажа как може да се изчисти всичко без излишно мрънкане и суетене.
Лесни стъпки, с които да започнеш
- Разчисти всичко накуп. Почни с това, което е на пода. Извади всичко навън, не подреждай вътре, докато не се освободи място. Ако не си виждал пода от месеци – ето шанс да го поздравиш. Така ще ти е по-лесно да прецениш какво става за нещо и какво си е чист боклук.
- Раздели нещата по категории. Направи си купчини – инструменти, празни кашони, стари части, забравени чанти. Това ще ти помогне да решиш кое да запазиш и кое да замине. Много често се оказва, че половината боклуци могат да се изхвърлят още сега. Полезно е, ако искаш да стигнеш до нещо като почистване на клошарски апартамент без да се плашиш от думите.
- Изхвърли ненужното веднага. Не си казвай „може някога да ми потрябва“. Не, няма. Ако не си го ползвал две години, значи просто заема място. Събери го в здрави чували и го изнеси до контейнера или звънни за извозване на отпадъци, ако са прекалено много неща.
- Използвай вертикалните стени. Сложи куки, рафтове, дъски с дупки за закачалки. Така ще събереш много повече, без да тъпчеш пода. Това особено върши работа за инструменти, въжета, маркучи и всякакви дребни неща.
- Направи си зона за съхранение. Един рафт за масла, един шкаф за инструменти, няколко кутии за дреболии. Така, като търсиш нещо, няма да преровиш всичко, а ще знаеш точно къде да бръкнеш. Особено ако преди това си правил изпразване на апартаменти и къщи, ще знаеш колко важно е всичко да си има място.
Практични съвети за да си спестиш нервите
- Не отлагай. Колкото повече време минава, толкова повече ще се трупа. И когато се наложи спешно да търсиш нещо, ще се хванеш за главата. Ако не си сигурен от къде да започнеш, просто започни от вратата и стигай до дъното.
- Не съхранявай боклуци. Кутии от уреди, стари кабели, изгорели електроуреди – всичко това само пречи. Не си длъжен да ги пазиш „за части“. Ако не ги ползваш, значи е време да заминат.
- Слагай етикети. Това е малък трик, който спестява много време. Една лента тиксо и черен маркер могат да направят чудеса.
- Ограничи мястото за съхранение. Ако имаш 5 рафта, ще ги напълниш. Ако имаш 2 – ще подбираш. Не пълни с неща само защото имаш къде да ги сложиш.
- Не забравяй да почистиш накрая. Метни една метла, минеш с прахосмукачка ако има нужда и си готов. Все пак това е гараж, не музей, но пак е хубаво да няма дебел слой прах навсякъде.
Най-често задаваните въпроси
Колко време ще ми отнеме да оправя целия гараж?
Зависи колко неща имаш натрупани. Ако се хванеш сериозно и не се разсейваш, може да го направиш за един ден. Ако почнеш да ровиш в стари кашони и да се размекваш по спомени, може и седмица да се проточи.
Трябва ли да изхвърля всичко, което не съм ползвал скоро?
Не всичко, но ако нещо не си пипал повече от две години и няма конкретен план да го ползваш – е по-добре да си освободиш място.
Къде да изхвърля старите вещи от гаража?
В зависимост от количеството – част от нещата може да оставиш до кофата, други в специални контейнери, а ако са много – помисли за фирма за извозване на боклук.
Какво да правя с масла, батерии и други опасни материали?
Такива неща не се хвърлят в обикновения боклук. Провери къде има пункт за опасни отпадъци в твоя район и ги занеси там. Иначе рискуваш глоба или нещо по-сериозно.
Ако гаражът е в ужасно състояние, има ли смисъл да почвам?
Има! Почни с почистване на пода, после сортирай каквото можеш. След няколко часа работа ще се усети разликата, а след цял ден – ще се чудиш защо не си го направил по-рано.
