Как се оправяме със смесените боклуци, без да се побъркаме?

Все по-често се случва да се натрупа купчина от всякакви боклуци – строителни отпадъци, старо канапе, празни туби, найлони, ламарини, буркани с неясно съдържание… И всичко това не чака, а пречи. Затова е важно да се намерят практични решения за извозване на смесени отпадъци, които да не изискват цялата седмица, нерви и телефонни обаждания до пет различни места.

Реални варианти с практични решения за извозване на смесени отпадъци

Много хора се шашкат, като се наложи да разкарат купища различни неща – от кашони до парчета керемиди. Всичко изглежда като мисия невъзможна. Истината е, че има начини, стига да не се чака последния момент.

  • Разделяй още в началото, дори и да не е перфектно. Ако боклукът се разхвърля навсякъде, по-добре още от началото да се сложат чували за различните неща – един за стъкла, друг за пластмаси, трети за дребни битови боклуци. Не е нужно да се прави като по учебник, просто да не се меша всичко до безкрай. Така после става по-лесно да се избере начин за извозване.
  • Не се мъкнат тежки неща сам – има смисъл от помощ. Да се опитваш да изнесеш сам стар бойлер, няколко чувала с керемиди и 4 чанти с буркани не е геройство. По-вероятно е да се стигне до мазило. По-добре се вика помощ – било съседи, било хамали за почистване и извозване.
  • Поръчай контейнер, ако боклукът е в големи количества. Ако имаш двор с куп натрупани неща или ремонтираш къща, няма как без контейнер. В такъв случай се търси фирма за извозване на боклук, почистване и дори дезинфекция.

Кои са най-работещите практики при нужда от извозване на смесени отпадъци?

Често хората подценяват колко време и усилия отиват за изчистване на такъв тип боклук. Няма нужда да се действа хаотично – с малко предварителен план може да се мине лесно и без излишно влачене.

  1. Прегледай всичко и махни опасните неща първо. Ако има стари туби с препарати, стъкла, ламарини със стърчащи ръбове – махат се най-напред. Такива неща не се оставят да се мотаят с останалите отпадъци, защото могат да станат проблем, особено ако се мъкнат на ръка.
  2. Приготви чували и не пести от здравина. Евтините чували се късат още преди да ги напълниш наполовина. За смесени отпадъци трябват здрави, устойчиви на натоварване и по възможност с връзки. Не се стиска от чували – ако се скъса и разсипе всичко, ще се губи двойно време.
  3. Ако не можеш да се справиш сам, не губи време. Понякога няма смисъл от мотане – минава се директно на изпразване на апартаменти и къщи с хора, които го правят всеки ден. Това не е лукс, а логичен ход, особено ако времето те притиска.

Най-често задаваните въпроси

Къде мога да изхвърля смесени отпадъци без да ме глобят?
Ако хвърлиш смесен боклук до контейнерите на улицата, глобата не закъснява. За такива неща се търсят специални площадки или се вика фирма, която има лиценз и знае къде да ги закара законно.

Мога ли да ползвам чували от супермаркета за боклука?
Можеш, ама не е добра идея. Повечето такива се късат само при мисълта, че ще ги напълниш с нещо по-тежко. По-добре купи индустриални чували от строителен магазин – пести време, нерви и почистване на пода от разсипано.

Колко струва контейнер за смесени отпадъци?
Зависи от града, големината на контейнера и колко време ще стои. Но по-добре да платиш еднократно за контейнер, отколкото да мъкнеш с личната кола по 5 пъти и да я направиш на боклукчийски камион.

Кой извозва строителни отпадъци и боклуци от ремонти?
Най-често това са хора, които предлагат фирма за почистване на дворове, хамали за почистване и извозване или директно фирма с лицензирани превозни средства.

Мога ли да изхвърля мебелите заедно с останалия боклук?
Само ако е ясно уговорено с хората, които ще го извозят. Иначе мебели се третират като обемист отпадък и често се налага отделен курс за тях. Ако не си сигурен – питай, вместо да се чудиш пред блока.

Практични решения за извозване на смесени отпадъци
Scroll to Top