Как да се справиш с козината, мръсотията и миризмите?
Поддържайте дома си свеж и чист след кучета! Да, звучи като мисия невъзможна, ама ако знаеш правилните трикове, ще ти е много по-лесно. Кучетата са най-яките домашни любимци, ама също така могат да направят такъв хаос, че да ти се дореве. Косми навсякъде, кални лапи по килима, специфичен аромат – всичко това може да ти скъса нервите. Но няма страшно, има начини да държиш нещата под контрол!
Ежедневни навици за чист дом без кучешка миризма
Миризмите са най-големият проблем, особено ако кучето се въргаля по дивана или обича да спи в леглото ти. Ето няколко трика, които ще ти помогнат да не живееш в аромат на кучешка колиба:
- Често проветряване. Това може да звучи елементарно, ама свежият въздух върши чудеса. Отваряй прозорците поне два пъти на ден, особено след разходка, за да не се задържат неприятни миризми.
- Използвай сода бикарбонат. Тая евтина магия абсорбира миризмите. Поръси по килима и меката мебел, остави да подейства няколко часа и после мини с прахосмукачката. Ако правиш това веднъж седмично, ще усетиш разликата.
- Мий кучето, ама не прекалявай. Ако го къпеш всеки ден, ще му съсипеш кожата, ама един път в месеца е напълно достатъчно. Използвай шампоан с натурални съставки, за да избегнеш алергии и раздразнения.
Как да се справиш с кучешките косми, без да полудееш?
Ако имаш куче, космите са навсякъде. Няма значение дали е късокосместо или дългокосместо – винаги ще намериш козина върху дрехите, мебелите и килима.
- Прахосмукачка всеки ден. Няма мърдане – ако искаш чистота, трябва да хващаш машината всеки ден. Вземи такава със специална приставка за косми, защото обикновените модели не вършат много работа.
- Гумените ръкавици са твоят таен помощник. Намокряш ги леко и прокарваш по дивана или по леглото. Космите ще се събират на топки и ще ги махнеш за секунди.
- Кучето също има нужда от четкане. Ако не искаш половината му козина да е върху дрехите ти, трябва да го решиш поне два-три пъти седмично. Това намалява падането на косми и прави почистването много по-лесно.
- Старата чаршафена тактика. Ако кучето ти се качва на дивана или леглото, сложи стар чаршаф или одеяло върху тях. Така просто ще го сменяш и ще переш него, вместо да търкаш тапицерията с часове.
Как да се справиш с мръсните лапи и калта?
Дъждовните дни са кошмар – излизаш за кратка разходка и се прибираш с четири кални лапи и мокра козина. Решението? Малко подготовка и навик!
- Винаги дръж кърпи до входната врата. Като се прибереш с кучето, първо му избърши лапите, преди да се юрне из жилището.
- Специална постелка за лапи. Тия постелки са направени да абсорбират мръсотията и влагата. Ако я сложиш пред вратата, ще задържи доста от калта, преди кучето да стигне до килима.
- Мий лапите след всяка разходка. Ако времето е гадно, по-добре направо измий лапите с вода. Има и специални контейнери за почистване на лапи – пъхаш лапата, въртиш малко и тя излиза чиста.
- Подстригани нокти = по-малко мръсотия. Ако кучето има дълги нокти, калта и мръсотията се събират в тях. Подстригвай ги редовно и ще намалиш проблема.
Ако мръсотията вече е излязла извън контрол и се е натрупала навсякъде, може да ти потрябва почистване на силно замърсен апартамент. Това е добър вариант, ако не си смогнал с чистенето дълго време и вече всичко е в ужасно състояние.
Често задавани въпроси и отговори
Как да премахна кучешката миризма от килима?
Поръси сода бикарбонат върху килима, остави я да престои няколко часа, а после изчисти с прахосмукачка. Ако миризмата е по-упорита, пробвай със смес от вода и оцет.
Какво да направя, ако кучето маркира територията си вкъщи?
Най-важното е да почистиш веднага с ензимен препарат, защото обикновените почистващи средства няма да махнат миризмата напълно. Ако кучето постоянно прави така, консултирай се с ветеринар, защото може да има здравословен проблем.
Как да се справя с кучешките косми по дрехите си?
Използвай ролка за косми или гумена ръкавица, за да махнеш космите бързо. Ако космите се задържат в пералнята, сложи в нея специална топка за събиране на косми.
Колко често трябва да чистя, ако имам куче?
Зависи от кучето, но ако искаш нещата да са под контрол, минавай с прахосмукачка всеки ден, переш кучешките постелки поне веднъж седмично и правиш основно почистване на всеки две-три седмици.
Кога е време за професионално почистване?
Ако миризмите и мръсотията са излезли извън контрол, пробвай с дезинфекция на апартамент. Това е добър вариант, ако си занемарил чистенето или ако има сериозни замърсявания, които не можеш да махнеш сам.
