Как да не мирише гадно и да не си мислиш, че живееш в кучкарник?

Живот с кучета си е приключение – лаят, тичат, разнасят косми, ама и обич дават на макс. Обаче, ако искаш да поддържаш свежестта в дома с кучета!, трябва яко да се внимава. Няма как да оставиш всичко както си е и да очакваш да ухае на пролет. Не става! Ще споделя реални съвети и номера, с които ще избегнеш смрадта, ще спестиш срам пред гости и няма да се чудиш от къде идва аромата на мокър чорап.

Истински трикове за да поддържате свежестта в дома с кучета! без да се налага да пръскаш с освежител през 10 минути

  • Редовна борба с космите. Ако кучето се разхожда навсякъде, значи и космите са навсякъде. Трябва поне два пъти седмично с прахосмукачката и четката. Иначе се трупа, мирише, и изглежда все едно си в пещера. Хвърляй одеяла и калъфи в пералнята, не ги дръж като музейни експонати.
  • Мий лапите след всяка разходка. Мокър парцал или мокри кърпи, няма значение, важното е да не се разнасят боклуци и миризми от улицата. Особено зимата, като има кал и сол. Ако не ги чистиш, всичко си го вкарваш в стаята, а после се чудиш откъде тая смрад.
  • Редовно проветряване. Всеки ден по няколко пъти отваряй навсякъде. Не става само с климатика. Истинският въздух прави разликата. Иначе се задушаваш. Ако имаш балкон – супер. Ако не – проветрявай през прозорците, даже и зимата. Една минута студ, ама мирише на чисто.
  • Ползване на натурални абсорбатори. Сода бикарбонат, активен въглен, лимонени кори – това са ти оръжията. Пръсни по килимите малко сода и остави за половин час преди да изсмучеш. Смуче миризми като лудо. Същото важи и за активен въглен – слагай в отворени буркани в ъглите.
  • Перете всичко, дето кучето пипа. Кучешки легла, възглавници, плюшки – всичко. Ако не мирише от тях, от кое да мирише? Един път в седмицата, без извинения. Ако си мислиш, че не се налага, просто подуши възглавницата на кучето и ще разбереш.

За какво още да внимаваш, ако искаш да поддържаш свежестта в дома с кучета! и да не мирише като в кучкарник?

  1. Следи за маркиране или леки инциденти. Ако се е изпуснало, дори малко, трябва веднага да се почисти. Иначе миризмата става постоянна. За тая работа върши работа оцет с вода, после сода, после минаваш със суха кърпа. Ако остане петно, значи си закъснял. В някои случаи, ако е много зле, помага само почистване след кучета с професионално оборудване.
  2. Гледай устата и козината. Ако кучето има лош дъх или козината му мирише – цялото жилище ще поеме тая „ароматна палитра“. Няма парфюм, който да го прикрие. Води го на ветеринар, къпи го редовно с шампоан за кучета, не с нещо от банята.
  3. Не оставяй храна в купичката. Кучешката манджа, като се вкисне, бие по всички рецептори. Особено лятото. Храни, но махай излишното. Също така, ако не искаш да ти мирише като в клошарски апартамент, не оставяй и лакомства по килима или под дивана. Оттам започва адът.
  4. Не допускай кучето в спалнята. Това е лична зона, и не, не е жестоко. Ако спи с теб, ще си носи аромата и върху завивки, и върху възглавници. Ако не можеш да се сдържиш, поне покривай леглото с нещо отделно и го переш често. Ако си стигнал до ниво да не се търпи, може да обмислиш почистване на силно замърсено жилище от професионална фирма за почистване веднъж-дваж в годината.

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да къпя кучето, за да не мирише навсякъде?
Ако го къпеш през 2-3 седмици, си злато. Всяка седмица не е нужно, освен ако не се търкаля в нещо. Но ако го държиш месеци без баня, ще се чудиш от къде идва смрадта, а тя ще е от самото куче.

Какво да правя ако кучето е маркирало леглото или дивана?
Първо чистиш на момента. После минаваш с оцет и вода, после със сода. Ако пак мирише, пробваш специални препарати или викни дезинфекция след кучета, ако е много вкоренено.

Кучето ми се търкаля в мръсотия навън – как да го спра?
Не можеш да го спреш напълно, ама поне като го видиш, го дръпни. Носи мокри кърпи и бърши на място. Иначе ще си го вкараш у вас заедно с „букета“ от миризми.

Килимът постоянно мирише на куче – какво да правя?
Всяка седмица сода, после прахосмукачка. Поне веднъж месечно с пара или машинно чистене. Ако е много зле, килимът отива в пералня или на почистване на отпадъци от апартамент, ако вече не става.

Може ли да се махне напълно миризмата на куче от жилище?
Да, ама с време и усилия. Проветряване, чистене, баня на кучето, пране на легла и дивани. Ако не се справиш сам – има фирми за дезинфекция, които се занимават точно с такива случаи.

Поддържайте свежестта в дома с кучета!
Scroll to Top