Има ли значение колко голям е дворът и какъв е?
Когато става дума за планиране според размера и типа на двора, много хора подценяват детайлите. Някой си мисли: „Абе, няколко цветя, една пейка и готово“. Само че, ако искаш нещата да изглеждат както трябва и да не се чудиш къде да стъпиш след първия дъжд, трябва да мислиш в посока: „Какво ще сложа, къде ще го сложа и защо изобщо го слагам там?“. Площта, наклонът, дали е сенчесто или не – всичко има значение. И не е нужно да става джунгла, само защото има място. А и няма смисъл да напъваш 300 идеи в 30 квадрата, нали така?
Добре обмислено планиране според размера и типа на двора
Първо – не всичко, което си видял в чужди клипове, ще стане в твоя двор. Ако е малък, не трупай навеси, шадравани и барбекю на едно място – ще стане като търговски център в криза. Ако е голям – не го оставяй цялата година само с една люлка и две храсти, все едно е забравен терен. Трябва баланс. Нещо като: “Имам толкова място, как да го използвам, без да прекаля?”. А ако има и склон, камъни, мокри участъци – още по-внимателно трябва да мислиш. Там вече влизат варианти като фирма за почистване на дворове или косене на трева и рязане на храсти, особено ако не можеш да смогнеш сам.
Идеи за планиране без да се превърне в катастрофа
- Първо провери терена. Ако е равен, сух и слънчев – имаш късмет. Но ако има наклон, кал или сенчести ъгли – тогава не всичко ще върви гладко. В такъв случай няма как да слагаш едни и същи растения навсякъде, защото ще загинат още преди да са поникнали.
- Направи си ясен списък какво искаш. Хамак, беседка, градинка с домати, зона за барбекю? Окей, но всичко по реда си. Ако площта ти е ограничена, почни с едно по едно. Иначе ще започнеш с всичко и ще завършиш с нищо, защото няма да остане нито място, нито нерви.
- Мисли дългосрочно, не по снимки. Виждал си снимки с перфектни лехи и туи като от изложба. Само че след един месец без грижа всичко ще стане на бурени. Трябва нещо, което ти е по силите – дали ще косиш често, дали ще се полива лесно, има ли пътека, по която не затъваш при първия дъжд.
Най-често задаваните въпроси
Как да разбера какво мога да направя в двора, ако е само 30 квадрата?
Не се панирай. Вместо да го тъпчеш с всичко, избери 2-3 идеи и ги развий. Малка градина, кът за сядане и няколко саксии по стените. Има смисъл, стига да не се претрупва.
Мога ли да направя барбекю зона на наклонен двор?
Може, но трябва първо да го изравниш или да направиш терасиране. Иначе ще гониш скарата надолу при всеки дъжд. Малко планиране и няма да ти се събира димът в къщата.
Кога е моментът да викна помощ?
Ако вече се чудиш откъде да почнеш, ако има твърде много трева, стари мебели, клони или боклуци – по-добре потърси фирма за почистване на дворове. Така няма да губиш време да разчистваш с ръце и гребло цяла седмица.
Какви растения да избера, ако дворът е изцяло на сянка?
Най-добре търси неща, които обичат влага и не умират без слънце – като папрати, домакински лилии или бръшлян. Няма смисъл да садиш неща, които изискват пек, ако няма грам светлина.
Ако дворът е занемарен от години, има ли шанс да го оправя?
Има, но не за ден. Почваш поетапно – разчистване, косене, махане на изсъхнали храсти, чак тогава мислиш за градинка или нещо друго. Всичко става с малко постоянство и план, не с еднодневен ентусиазъм.
