Как да спреш бъркотията да се трупа и да си върнеш мазето?
Пълна лудница е, когато искаш да намериш нещо, а се спъваш в кашони, чували и разни стари боклуци, които не си пипал от години. Лесно сортиране на отпадъци и организация на мазето не е нещо, което става за 10 минути, ама ако го хванеш с мерак и правилен подход, всичко си идва на мястото. Хората си мислят, че е супер досадно, обаче истината е, че като се захванеш – нещата потръгват.
Практични идеи за лесно сортиране на отпадъци и организация на мазето
Преди да почнеш да местиш кашони и да се чудиш кое какво е, трябва да си направиш ясен план. И не, не говорим за огромни списъци и таблици. Просто взимаш един лист и си нахвърляш какво искаш да остане, кое ще хвърляш, и кое можеш да дадеш на някого. Оттам нататък всичко става по-лесно.
- Не тръгвай без здрави чували и ръкавици. Стават мазни, прашни и лепкави изненади, дето не си подозирал, че са там. Ръцете ти няма да издържат на толкова вадене и местене, ако не ги предпазиш, а чувалите спасяват положението, когато боклукът почне да се трупа.
- Разделяй още докато вадиш. Веднага щом изкараш нещо, решаваш – пазиш ли го, изхвърляш ли го или го даваш. Ако почнеш да мяташ всичко накуп, после ще си губиш двойно повече време да сортираш.
- Не съхранявай неща, само щото „може някога да потрябват“. Ако не си ги пипал 2 години – шансът да ги използваш е под нулата. Мятай смело и освобождавай място за неща, които наистина ползваш. Ако имаш огромни стари мебели, просто се обади за извозване на стари мебели и не се занимавай сам.
- Направи си зона за всеки тип неща. Например инструменти в едната страна, стари книги и кашони – в друга, зимни гуми на едно място, градински работи на друго. Това помага да не ровиш из целия мазелък всеки път.
- Старите мебели не са ценности, ако са счупени. Много хора пазят маси без крака, столове с ръжда, рафтове с изгнили дъски. Истината е – те само ти взимат мястото. Ако не можеш сам да ги изхвърлиш, можеш да потърсиш извозване на отпадъци, за да не ги гледаш повече.
Организирай мазето с малко мерак и постоянство
Ако си мислиш, че ще го направиш за час и ще се изтегнеш пред телевизора – грешка. Това си е занимавка, но не е никак страшно. Почни от едната страна, работи на етапи и не се тормози, ако стане на няколко части. Важно е да почнеш, не да си идеален от първия път.
- Първо разкарай очевидния боклук. Това са нещата, които още от вратата ти е ясно, че са за изхвърляне. Износени чували, строшени пластмасови кутии, късащи се торби и пр. Не ги мисли много, директно ги мяташ.
- После направи преглед на кашоните. Гледай какво има вътре, но не се заседявай да четеш вестници от 1997-ма. Ако вътре има нещо полезно – запази, ако е пълно с боклуци – изхвърляш целия кашон.
- Накрая подреди нещата, които оставаш. Купи си пластмасови кутии с капаци, надпиши ги и ги сложи на рафтове или поне на някакъв ред. Това е последната и най-важна стъпка, за да не стане пак каша след месец.
Най-често задаваните въпроси
Как да започна, когато всичко изглежда като купчина без край?
Започни от най-видимата част, без да мислиш много. Хвани първото нещо, вземи решение и мърдай нататък. Иначе ще си стоиш и ще се чудиш още два часа.
Колко време ще ми отнеме почистването на мазето?
Зависи колко боклук има, ама ако си отделиш няколко часа и работиш стегнато, ще се справиш за един уикенд. Най-важното е да не се разсейваш и да не се връщаш към вече решени неща.
Кои отпадъци мога да изхвърля на обикновеното сметище?
Неща като хартия, пластмаса и стари дрехи можеш да мяташ, но ако имаш боя, батерии или стари уреди – по-добре ги занеси на специално място или ползвай професионална услуга.
Трябва ли да пазя старите буркани и шишета?
Ако ги ползваш – ок. Ако само събират прах и ти пречат – директно ги махай. Няма смисъл да си затрупан с буркани от компоти отпреди 10 години.
Какво да правя със счупени мебели и уреди?
Най-добре е да потърсиш помощ за изнасяне, защото са тежки и заемат място. Можеш да използваш хамали за почистване и извозване, така хем няма да се мъчиш, хем всичко ще изчезне от мазето ти.
