Как точно дезинфекцията спасява положението?
Първо, нека кажем нещата с истинските им имена – дезинфекцията прави жилището ви свободно от патогени. Това не е някаква рекламна приказка, а факт. Не става въпрос просто за хубав външен вид, а за реална борба с микроби, бактерии и разни гадости, дето не ги виждаш, ама ти ровят в здравето. Имаш ли бълхи, мухъл, петна, фекалии, умрели животни или просто си взел апартамент след някой, който не е виждал кофа с препарат от години – стига да мирише, значи има нужда от сериозна чистка. И не, това не се оправя само с проветряване.
Ето защо сериозната дезинфекция прави жилището ви свободно от патогени, не просто го освежава
Тук не става въпрос за освежаване на въздуха с ароматизатор. Говорим за премахване на опасни бактерии, вируси, спори и всякакви гадости. Не мирише лошо просто щото някой не е проветрил, а щото се е натрупало нещо токсично. Например, при почистване на клошарски апартамент, не става дума за малко прах – там има буквално зараза във въздуха. Същото важи и за дезинфекция след кучета, котки, гълъби и т.н.
Кога почистваш и кога реално дезинфекцираш?
Много хора се объркват – мислят, че щом са забърсали с някакъв препарат, значи всичко е наред. Не е така. Дезинфекцията не е миене на чинии. Има определени препарати, които убиват патогени. Има техники, време на действие, концентрации – не се хвърляш просто така. Имаш ли дезинфекция след покойник или дезинфекция след фекалии, не ти трябва парцал, а газова маска и сериозни действия. Един път да се пропусне някое ъгълче и си вкарал автогол.
Какво можеш да направиш сам, без да викаш хора?
- Провери какви препарати ползваш. Не всичко в магазина убива патогени. Търси дезинфектанти с алкохол над 70%, хлор или активен кислород. Чети етикетите – ако няма ясна информация, го оставяш на рафта.
- Не пръскай на око. Трябва да има покритие навсякъде – дръжки, ключове, врати, плотове, подове, плочки, лайсни. Няма „абе достатъчно е“, щото бактериите не разсъждават като тебе.
- Остави го да действа. Не го забърсвай веднага. Дезинфектантите имат време за реакция – 5 до 10 минути минимум, иначе е все едно си пръснал вода.
- Пази се. Ръкавици, маска, проветряване. Не ставаш герой, ако влезеш и почнеш да търкаш с голи ръце. Това не е геройство, а глупост.
Какво правят хората при тежки случаи?
- Разчистват всичко до основи. Ако е било тежко, се махат всичките боклуци, мебели, пердета, мокети – нищо не се оставя, щото всичко дърпа влага и бактерии. Пример – при почистване на силно замърсен апартамент, мазе, таван и т.н. не се прави компромис с нищо. Всичко вън!
- Използват професионални машини. Озонатори, пара под налягане, UV светлини – това не са играчки, а техника, която удря в дъното на проблема. Такава техника се ползва и при дезинфекция след Диоген – не можеш да изчистиш такъв случай с мокри кърпички.
- Минават на няколко етапа. Не става с един ден чистене. Първо се чисти, после се дезинфекцира, после се проветрява, после пак се минава. Процесът е сериозен – бързите решения водят до скъпи грешки.
Най-често задаваните въпроси
Колко често трябва да се прави дезинфекция?
Ако не си в краен случай, два пъти годишно е добре. Ако има животни, мърсотия, плесен или лоша вентилация – всеки месец. Иначе си тровиш дробовете без да знаеш.
Какви препарати са най-ефективни?
Гледай за професионални с хлор или активен кислород. Има и сребърни йони, но те са по-рядко срещани. Не взимай шарени бутилки без информация – има ментета с аромат, но никакъв ефект.
Мога ли да го направя сам или да викам хора?
Ако си със силно замърсено жилище – не се мъчи. Само ще си загубиш времето и ще дишаш зарази. В друг случай – става, но само ако ползваш правилната химия и методика.
След смърт в апартамент задължително ли е дезинфекция?
Да. Даже не подлежи на въпрос. Разлагането пуска токсини във въздуха и се просмуква в материали. Там не трябва да има компромиси.
Дезинфекция помага ли срещу мухъл?
Помага, ама само ако го махнеш първо. Не можеш да напръскаш върху мухъла и да очакваш да изчезне. Чистиш, търкаш и чак тогава дезинфекцираш, иначе си губиш времето.
